Deprem

6 Şubat 2023’de Kahramanmaraş merkezli 2 deprem sonucunda, 50.000’e yakın vatandaşımız yaşamını kaybetti. Depremden etkilenen 11 ilde enkaz kaldırma çalışmaları devam ederken, afetzedeler yardımlar ile toparlamaya çalışıyorlar. Bu süreçte, özellikle deprem bölgesinde faaliyet gösteren yerel üreticilerin desteklenmesi, zor durumda kalan afetzedelerin su, sağlıklı beslenme, barınma, hijyen, sağlık ihtiyaçlarının giderilmesi, eğitimin devam etmesi en öncelikli konular. Biz de Sürdürülebilir Yaşam Derneği (SUYADER) olarak, destek olmak, dayanışmak isteyenlere yönelik bir rehber hazırladık.

Yerel Üreticilere Destek

Bu bölümde, Hatay, Adıyaman, Gaziantep, Malatya, Osmaniye, Kahramanmaraş illerinde bulunan üreticileri sizler için derledik. Instagram adreslerine ulaşabilir, ürünlerini satın alabilirsiniz.  Ayrıca, deprem bölgesindeki çalışmaları ile üretime doğrudan destek veren, üreticinin yanında olan markaların çalışmalarını da görebilirsiniz. Birçok işletmenin daha desteğini bekliyoruz. Gördükçe, dosyamızda güncelleme yapacağız.

Eğitime Destek

Birçok çocuğun, gencin eğitimine kaldığı yerden devam edebilmesi için maddi yardıma, kitaplara ihtiyacı var. Eğer bu konuda destek vermek isterseniz ilgili adresleri paylaşıyoruz. Buna ek olarak, engelli bireylere yönelik çalışmalar yapan dernekleri de sayfada görebilirsiniz.

Genel İhtiyaçlara Destek

Barınma, market alışverişi ve diğer ihtiyaçlar için hazırladığımız destek haritasına göz atabilirsiniz. Birçok e-ticaret sitesi, belli ihtiyaçlara göre koliler hazırlayıp, deprem bölgesine hızla gönderebiliyor.

Hayvan Dostlarımıza Destek

Depremde yaşamını kaybedenlerin  hayatta kalan patili dostları için; Sahiplenmek, mama yardımı yapmak veya para yardımında bulunmak isterseniz listemizdeki isimlere göz atabilirsiniz.

Psikolojik ve Psikososyal Destek

 Kayıbın, acının ve üzüntünün ağır bir şekilde yaşandığı depremin etkisini azaltmak ve bilimsel bir şekilde müdahale etmek adına, psikolojik ve psikososyal desteğin önemini aktarmak istiyoruz. Bu amaçla çalışan birçok sivil toplum kuruluşu, özel kurumlar ve vakıfların isimlerini, iletişim numaralarını ve rehberlerini paylaşıyoruz.

 Deprem ile ilgili Yardım Yapabilecek Kurumlar

Ulusal veya uluslararası boyutta, birçok kişi yardımların “sürdürülebilirliğinden” dolayı endişe ediyor. Bu amaçla, hala deprem bölgesinde çalışmalar yapan kurumların ve sivil toplum kuruluşlarının çabalarına destek olmak isterseniz, sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Bütün bilgilere buradan erişebilirsiniz:  https://drive.google.com/drive/u/0/folders/1x1P-m8f_P7wqphHwhfPtZ6BHntyxIMPh

Sağlıklı, huzurlu, güvenli, adil günlerde, dayanışma ile yaşamak dileğiyle…

SUYADER