SUYADER Karikatür Sergisi Katılım Çağrısı

ULUSLARARASI SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK İÇİN DAYANIŞMA KARİKATÜR SERGİSİ

KONU: Sürdürülebilir yaşam

Sürdürülebilir yaşam, bireylerin ve toplumların, yaşamsal, ekonomik ve sosyal gereksinimlerini karşılarken gezegenin doğal kaynaklarını etkin, özenli, adil, sorumlu bir şekilde kullanımını içeren bir yaşam tarzını tanımlar. Doğal kaynakların doğru kullanımı, doğa dostu beslenme ve gıda sistemleri, çevreye duyarlı teknoloji kullanımı, yenilenebilir enerji kullanımı, sağlıklı bir çevre, kaynakların eşit dağıtımı, ekonomik refahın ve sosyal adaletin eş zamanlı olarak sağlanması demektir.  Sürdürülebilirliğin yaşam biçimine dahil edilmesi, bireylerin gıda, ürün ve enerji kullanımına ilişkin seçimlerinin hem bugüne hem de yarına, gelecek nesillerin yaşamına olan etkisinin farkında olmaları anlamına gelir.

Karbon ayak izini azaltarak küresel ısınmayı yavaşlatmak için “Sürdürülebilir yaşam biçimleri kapsamında”: sağlıklı gıdaya erişim, gıda atıklarını azaltma, yerel üreticileri destekleme, açlık-obezite paradoksu, doğa dostu ulaşım, geri dönüşüm, tüketici değil türetici olma, ikinci el eşyaların kullanımı, plastik atıkları azaltma, doğa dostu ürünlerin kullanımı, biyoçeşitliliği koruma, okyanus/deniz kirliliğini azaltma ve deniz canlılarını koruma, ağaç dikme, doğadaki tüm canlılara saygı, dezavantajlı grupların hak savunuculuğu, gelir dağılımında eşitlik, sanata ve sanatçıya destek başlıklarında/içeriğindeki eserler başvurabilir.

Eserlerde, küresel iklim krizinin nedenleri ve sonuçlarını vurgulayan, doğadaki diğer canlıların yaşam haklarına saygıyı vurgulayan, eleştirel ve farkındalık yaratan anlatımlar dikkate alınmalıdır.

NEDEN YARIŞMA DEĞİL KARİKATÜR SERGİSİ?

Sürdürülebilirlik, rekabeti değil dayanışmayı içeren bir kavram. Bilinçsiz tüketimlerin sonucu tükenmeye yüz tutan gezegenimizi bu kez dayanışma ile kucaklayacak ve çizgilerimizle farkındalık yaratacağız.

Farkındalık yaratmak için karikatürün en iyi ortamlardan biri olduğuna inanıyoruz.

Karikatür sözlük tanımı olarak çizgi ile mizah yapmaktır. Fakat karikatürü sadece bu tanımı içerisinde değerlendirmek haksızlık olur. Karikatürü karikatür yapan, bir konunun görünmeyen yönlerini çarpıcı ve zeki bir şekilde sunmasıdır. Bunu yaparken de mizahın gücünü kullanır. Karikatürist bir konuyu mizah süzgeçinden geçirerek çarpıcı bir şekilde çizgi yoluyla kağıda aktarır. Karikatürdeki mizah ne kadar isabetli ise etkisi de o kadar uzun sürer. Bunları yaparken, bir çok etkeni de içinde barındırır. Kısaca karikatür mizahın gücünü kullanan ve bunu çizgi yolu ile aktaran muhteşem bir karışımdır.

COVID-19 ve SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

Karikatür sergisi için duyuruları hazırladığımız sırada gündeme oturan Covid-19 pandemisinin sürdürülebilirlikle ilişkisi ve dayanışmaya ilişkin çizimler karikatür sergisini daha da anlamlı hale getirecektir.

  

KOŞULLAR

Kimler katılabilir?

 • Başvurular amatör ve profesyonel bütündünya sanatçılarına açıktır.
 • Başvurular 18 yaş altı ve 18 yaş üstü olmak üzere iki kategoride değerlendirilecektir.

Karikatür kuralları

 • Sergilenmek üzere gönderilen karikatürler daha önce yayınlanmış olabilir ancak eserler başvuru sahibi tarafından üretilmiş, özgün ve tüm hakları başvuru sahibine ait olmalıdır.
 • Eserler, baskıya uygun, A4 boyutunda, 300 dpi, JPRG veya PDF formatında olmalıdır.
 • Teknik serbesttir.
 • Eserlerde metin olacaksa Türkçe ya da İngilizce olmalıdır.

Karikatürler nasıl gönderilecek?

 • Katılım için aşağıdaki bağlantıdaki dijital başvuru formu eksiksiz doldurulmalı ve  karikatürler  de aynı forma yüklenerek 25 Eylül 2020 tarihine kadar gönderilmiş olmalıdır.

https://suyader.org.tr/karikatursergisi/ 

 • Başvuru yapan katılımcılar, paylaştıkları tüm bilgilerin doğru olduğunu ve tüm katılım şartlarını kabul ettiklerini beyan ve taahhüt eder.
 • Çizer en fazla 5 eserle katılabilir.

Sergi için değerlendirme

 • Sergilenmeye değer görülecek eserler SUYADER (Sürdürülebilir Yaşam Derneği) ve Karikatür Atölyesi tarafından oluşturulacak seçici kurulca belirlenecektir.
 • Değerlendirme sonuçları/Sergilenmeye değer bulunan eserlerin sahipleri 25 Ekim 2020 tarihinde e-mail yoluyla bilgilendirilecektir.
 • Sergilenmeye değer görülen karikatürler bir albümde yayımlanacak ve bu albüm eser sahiplerine gönderilecektir.
 • Sergilenmeye değer görülen ve görülmeyen tüm karikatürler düzenleyen kurumun arşivinde kalacak, afiş, takvim, broşür, dergi, gazete vb. organlarda eser sahibine referans verilerek kullanılabilecektir. Bir hak oluşması durumunda eser sahibine bilgi verilecektir. Sergiye eser gönderenler bu şartları kabul etmiş sayılırlar.

Sergi

Albüm basımında geri dönüştürülmüş ekolojik kağıtlar kullanılacaktır.

Sergilenmeye değer bulunan eserler, pandemi sürecinin akışına bağlı olarak belirlenecek bir tarihte Ankara’da sergilenecektir.

Covid-19 pandemisi kısıtlamaları nedeni ile sergi salonlarının kapalı olması durumunda sanal sergi yapılacaktır.

 SEÇİCİ KURUL

Emre Yılmaz – Karikatürist

Emine Aksoydan – SUYADER Yönetim Kurulu Bşk.

Deniz Oslu – Mühendis ve çizer

Çiğdem Demir – Tasarımcı ve karikatürist

2. Uluslararası Sürdürülebilir Yaşam Kongresi Basın Bildirisi