Alzheimer Hastalığında Beslenme Problemleri: Aşırı Beslenme

Alzheimer hastalarında aşırı yemek yeme sık karşılaşılan durumlardan birisidir. Bazen hasta yemek yediğini unutabilir, tekrar yiyecek isteyebilir veya başkalarının da yemeklerini yemek isteyebilir.

Nedenleri

  1. Yemek yediğini unutma (çok kısa süre önce yemek yemiş olsa bile)
  2. Doygunluk hissinin kaybolması

İpuçları

  1. Yemek servisini masada yapmak yerine restoran tarzı servis yapın. Yani yemekleri masaya tabaklara servis edilmiş olarak getirin. Yemekler sıra ile masaya geldiğinde daha fazla doygunluk hissi sağlanabilir.
  2. Hasta fazla yiyecek tüketiyorsa, yiyecek miktarını sınırlayın ve sık aralarla küçük porsiyonlar verin.
  3. Sık sık yemek yeme isteği olduğunda, yemek yerine ilgisini çekecek başka bir aktivite ile uğraşmasını sağlayın böylece dikkatini yemekten başka yöne çekebilirsiniz.
  4. Atıştırmalık yiyecekleri, tatlı, pasta gibi yüksek kalorili besinleri kolay görebileceği ve ulaşabileceği yerlerden kaldırın.
  5. Fazla tüketmek istediği yiyecekleri küçük porsiyonlar halinde verin. Örneğin, dondurmayı küçük külahlarda servis edin.
  6. Eğer hasta fazla yemede ısrarlı ise eline kalorisi düşük olan küçük meyve ya da çiğ sebzeler (elma dilimi, havuç, salatalık gibi), kuru meyveler şeklinde parmak yiyecekler verebilirsiniz.

Önemli Not: Eğer Hastada Çiğneme Ve Yutma Güçlüğü Varsa Kesinlikle Bu Tür Besinleri Vermeyin.

  1. Siz de kendi yeme alışkanlıklarınızı gözden geçirin. Örneğin TV izlerken bir şeyler atıştırmak gibi davranışlarda bulunmanız hastada da yeme isteğini artırabilir.

 

Not: Çiğneme ve yutma güçlüğü olan, sıvı besinleri bile yutarken zorlanan, özellikle yutarken öksüren hastalar için daha önce anlatılan kıvam artırıcıları (thicken up) hekiminize ve diyetisyeninize danışarak kullanabilirsiniz.

 

#alzheimerhastalığı

#beniunutma

#suyader

#alzheimerhastabakımı

#alzheimerhastalariçinöneriler

Leave A Comment

III. ULUSLARARASI SÜRDÜRÜLEBİLİR YAŞAM KONGRESİ

Cumhuriyetimizin 100. Yılında
Sürdürülebilir Geleceği Birlikte Tasarlamak

9-10 KASIM 2023
İzmir-TÜRKİYE

Kongre Kitabı Çıktı!