Bakım vericiler için Bazı Başa Çıkma Stratejileri

Alzheimer hastası olan birine bakmak bazen kişilere kendilerini iyi hissettirir ancak bazen de çok yorucu olabilir. Alzheimer hastası ile birlikte, bakım vericilerin kendi sağlıklarına da dikkat etmesi oldukça önemli bir konudur.

Yapılan çalışmalarda, Alzheimer hastalarına bakım verenlerde bakım yükü nedeni ile hem psikolojik hem de fizyolojik sağlık sorunlarının arttığı belirlenmiştir.  Bakım vericilerin sağlıklarına dikkat etmesi ve kendilerini de ihmal etmemeleri önemli sorumlulukları arasında yer almaktadır. Kendine bakmak denince, sağlığın korunması ve geliştirilmesinin yanında aile bireylerinden ve arkadaşlardan yardım istemek, yetişkinlere yönelik günlük bakım servislerinden hastalar için destek almak veya hoşa giden aktiviteler yapmak da yer almaktadır.

Bu konuda bazı önerilerimiz bulunmaktadır;

  • Bakım vericiler mutlaka kendilerine zaman ayırmaya çalışmalıdır.

Sosyal ortamlardan uzak kalmak, yalnız başına mücadele vermek sadece bakım vericilerin psikolojilerinin bozulmasına değil fiziksel olarak da bazı  hastalıklara neden olabilir. Bu yüzden bakım vericiler, arkadaşlarına ve sevdikleri uğraşlara zaman ayırmalı veya Alzheimer bakım vericilerinin olduğu grupları araştırıp onlara katılmayı denemelidirler.

  • Mutlaka her ihtiyacı olduklarında çekinmeden yardım istemelidirler.

Herkesin bazı zamanlarda yardıma ihtiyacı vardır. Yardım istemek veya kendimize zaman tanımak hastamız olsa bile kötü bir şey değildir.

Bakım vericiler kendilerine şunu söylemelidirler: “Ailemden, arkadaşlarımdan veya diğer kişilerden yardım istememde sorun yok. Her şeyi tek başıma yapamam.”

Her konuda olmasa bile belirli konularda yardım istenmelidir. Örneğin yemek yapmak, hastayı sağlık kontrolüne götürmek veya kısa süreliğine dışarı çıkarmak gibi.

 

  • Diğer bakım vericilerle iletişime geçmeye çalışılmalıdır.
  • Her gün mutlaka biraz mola verilmelidir.
  • Arkadaşlar ile birlikte olmaya zaman ayrılmalıdır.
  • İlgi duyulan konulardan kopulmamalıdır.
  • Sağlıklı beslenmeye özen gösterilmelidir.
  • Yapılabildiği kadar sık egzersiz yapılmalıdır.
  • Düzenli sağlık kontrolünden geçilmesi unutulmamalıdır.

 

 

#alzheimerhastalığı

#beniunutma

#suyader

#alzheimerhastabakımı

#alzheimerhastalariçinöneriler

Leave A Comment

III. ULUSLARARASI SÜRDÜRÜLEBİLİR YAŞAM KONGRESİ

Cumhuriyetimizin 100. Yılında
Sürdürülebilir Geleceği Birlikte Tasarlamak

9-10 KASIM 2023
İzmir-TÜRKİYE

Kongre Kitabı Çıktı!